اظهارات کمیته شهروندی نجات گروگانان و زندانیان سیاسی تاجیکستان، دربارۀ سوءقصد به جان چهار نفر زندانیان سیاسی

کمیته شهروندی نجات گروگانان و زندانیان سیاسی تاجیکستان از خطری که جان حداقل چهار زندانی سیاسی را تهدید می کند، بانگ خطر می‌زند.

طبق معلومات بدست آمده از منبع مورد اعتماد ما از «سرریاست اجرای جزای جنایی»، زندانیان سیاسی که جانشان را خطر تهدید می کند، این افراد هستند:

حکمت الله سیف الله زاده، رحمت الله رجب، زبیدالله رازق (هر سه روزنامه‌نگار) و مولوی فیض محمد (روحانی)، به جان دو نفر آنها در زندان سوءقصد صورت گرفته، دو نفر دیگر نیز از جانب زندانیان مأمور شده تعقیب می شوند.

کمیته شهروندی نجات گروگانان و زندانیان سیاسی تاجیکستان معتقد است که سوءقصد به جان اینها پاسخی است به نامه سرگشاده این افراد به دادستان کل، دادگاه عالی، کمیته دولتی امنیت ملی و وکالت داریِ حقوق انسان. کمیته نجات، این عمل ننگین را ترور شخصیت ها و ادامه سلسله ترور در زندان از جانب حکومت امامعلی رحمان میداند. در گذشته نیز زندان های تاجیکستان شاهد کشتار زندانیان سیاسی از جمله کشتار دسته جمعی بوده اند.

خاموشی و چشم‌پوشی جامعۀ جهانی به جنایت های ضد بشری حکومت امامعلی رحمان، باعث شده است این رژیم در ترور مخالفان و دیگراندیشان باجرأتتر شود.

اگر در کشتار دست جمعی قبلی سه نفر زندانیان سیاسی را از بین بردند، حالا شمار افراد در خطر بیشتر شده است. بجز این افراد، طبق اطلاع رسانه ها، زندانی سیاسی دیگر روزنامه‌نگار عبدالقهار دولت نیز به زندان جدید وحدت انتقال داده شده و حالا در حجره مجازاتی قرار دارد. کمیته نجات، امکان راه‌اندازی فتنه ای برای از بین بردن زندانیان سیاسی به خصوص این پنج نفر را بعید نمی‌داند.

کمیته شهروندی نجات گروگانان و زندانیان سیاسی تاجیکستان از جامعۀ بین الملل اللخصوص از مراکز دیپلماتی و حقوقی مقیم در تاجیکستان، سازمان های بین المللی و سایر سازمانهای دموکراتی و حقوق بشری خواهش می کند وارد قضیه شده و از حکومت تاجیکستان طلب کنند که رعایت حقوق انسان و امنیت زندانیان سیاسی را تأمین کند و رسماً از فعالیت خود راجع به این قضیه نزد جامعۀ جهانی معلومات دهد.

کمیته شهروندی نجات گروگانان و زندانیان سیاسی تاجیکستان ورشو 05/10/2021

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

Блог на WordPress.com. Тема: Baskerville 2, автор: Anders Noren.

Вверх ↑

%d такие блоггеры, как: