نامه به رئیس جمهور فرانسه، جناب امانوئل مکرون

جناب پرزیدنت، روز ۱۳ نوامبر سال ۲۰۲۱ در فرانسه، نمایش نگار های تاریخی تاجیکستان تحت عنوان «تاجیکستان — کشور دریا های طلایی» آغاز می گردد. در دایرۀ این چاره اندیشی، همچنین سفر رئیس جمهور تاجیکستان امامعلی رحمان به فرانسه و ملاقات او با شما نیز در نظر گرفته شده است.

این سفر دوم امامعلی رحمان در دورۀ ریاست جمهوری شما می باشد. سال ۲۰۱۹ در نخستین سفر رحمان به کشور فرانسه، سازمان «دیده بان حقوق بشر — Human Rights Watch»  و «خبرنگاران بدون مرز» به شما نامه نوشته و از وضع حقوق انسان و آزادی بیان در تاجیکستان، جامعۀ جهانی و شما را آگاه ساختند. در حالی که دولت های جهان، فرانسه را همچون کشوری حامی دموکراسی و آزادی انسان می شناسند، سفر رحمان به فرانسه و دیدار شما با یک پرزیدنت دیکتاتور و خودکامه باعث نگرانی کمیته شهروندی نجات گروگان ها و زندانیان سیاسی تاجیکستان که پیگیر حوادث و شاهد تعقیب و فشار زندانیان است گشته است.

از آنجا که امامعلی رحمان نه پایبند قانون اساسی کشور است و نه پایبند معیار های بین المللی برای حقوق انسان، دیگر جای بحث ندارد؛ چونکه اینک نزدیک ۳۰ سال پی هم می شود که مقام ریاست جمهوری را تصرف نموده و هیچ دریچه ای برای آزادی نسبی هم برای شهروندانش وا نگذاشته است. حتی چند روز قبل در یک صحبت خود با مردم، روراست اظهار داشت، که: «مردم می توانند آزادانه نماز بخوانند و روزه بگیرند، اما نباید به سیاست و کار دولت دخالت کنند. اگر دخالت کردند، در مقابل قانون باید جوابگو باشند». این تهدید روراست امامعلی رحمان به مردم بود، که بیان کرد خط قانون در این کشور شخص خودش است و کل حکومت در دست خودش و خانواده اش قرار دارد.

این تست که صدها مخالف سیاسی رحمان بدون هیچ گناهی در زندانها به سر می برند و تعقیب و تعذیب در حق مخالفان سیاست او روز به روز افزایش می یابد. چنین تعقیب و شکنجۀ مخالفان در هیچ کشور دنیا دیده نمی شود. این است که هزاران نفر تاجیکستان را ترک می کنند و به کشور های اروپایی در جایی که به آزادی انسان و دموکراسی ارج می نهند، پناه می برند.

اگر وضع این چنین ادامه داشته باشد، تاجیکستان از افغانستان بدتر خواهد شد.

جناب پرزیدنت امانوئل مکرون، کمیته نجات گروگان ها و زندانیان سیاسی تاجیکستان از شما با احترام خواهش می نماید که سر میز گفتگو با رحمان تقاضا نمایید:

1. به زندانی نمودن مخالفان سیاسی خود، آزار و شکنجه در زندانها و فشار به خانواده زندانیان سیاسی نقطه گذارد؛

2. زندانیان سیاسی را، که کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد اسامی آنها را به حکومت تاجیکستان ارائه داده بود و آنها را بی گناه و پرونده شان را ساخته اعلام کرد، آزاد کرده شوند؛

3. حکومت را از چنگال خویشاوندانش آزاد کند و به محل گرایی خاتمه دهد؛

4. به فساد در حکومت خاتمه دهد؛

5. برای فعالیت احزاب سیاسی و گروه و جنبش ها در کشور محدودیت جاری نکند، در کشور انتخابات آزاد و شفاف برگزار کند؛

6. پایبندی خود به قانون اساسی کشور و معیار های حقوق بشری جهانی را در عمل ثابت کند؛

همچنین اظهار امید می نماییم، که جناب مکرون در این دیدار باری دیگر وضع سنگین فراری ها (پناهجویان) از افغانستان را که در مرز بین تاجیکستان و افغانستان درمانده اند، محور گفتگو با جناب رحمان قرار می دهد تا به این پناهجویان با توجه به قوانین بین المللی، اجازۀ ورود به خاک تاجیکستان را به آنها بدهد.

امیدواریم این درخواست ها از جانب شما جناب مکرون، بی توجه نمی مانند و ضمن دیدار بررسی می گردند.

با کمال احترام

کمیته شهروندی نجات گروگان ها و زندانیان سیاسی تاجیکستان

11 اکتبر سال 2021 ورشو، لهستان

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

Блог на WordPress.com. Тема: Baskerville 2, автор: Anders Noren.

Вверх ↑

%d такие блоггеры, как: